Scottish Fold / Straight catsTrumpa veislės charakteristika

Pirmoji Škotų nulėpausė katytė, vardu Susie 1961 aptikta netoli Coupar Angus, Tayside Škotijos regione. Kai ji atsivedė kačiukų, du iš jų buvo nulėpusiomis ausytėmis. Vieną iš jų pastebėjo piemuo William Ross, paprašė kačiukų šeimininkų, kad ją padovanotų ir pradėjo jas veisti.
Škotų nulėpausiai (angl. Scottish Fold) ir Škotų stačiaausiai (angl. Scottish Straight) yra vidutinio dydžio, apvalaus sudėjimo, jų galva apvali, akys didelės ir apvalios, trumpo arba ilgo plauko katės. Ilgaplaukiai škotukai angliškai yra vadinami Highland Fold, stačiaausiai – Highland Straight. Pripažįstami įvairiausi kailio atspalviai.
Veisiant Škotų nulėpausius būtinai vienas iš būsimų kačiukų tėvų turi būti Škotų stačiaausis. Visi Škotų nulėpausių veislės kačiukai gimsta stačiomis ausimis. Dėl mutavusio geno po maždaug 3-4 savaičių ausys nulinksta arba lieka stačios. Kačiukų ausytės gali būti labai prigludusios prie galvos arba vos nulinkusios. Puikiai prie galvos prigludusios ir iš jos kontūro ribų neišeinančios ausytės yra Škotų nulėpausių veislės veidas. 
Škotų nulėpausių ir stačiausių kačių būdas atitinka jų išvaizdą. Tai švelni, gerai sugyvenanti katė, mėgstanti dėmesį, ramaus ir stabilaus būdo, myli žmones. Visi škotukai, tiek trumpaplaukiai, tiek ilgaplaukiai mielai būna vaikų draugijoje ir žaidžia su jais. Jeigu škotukui elgesys su juo pasirodys per grubus ir nepriimtinas, tai jis tiesiog apsisuks ir nueis, niekada nedrėks ir nekąs. Jie bendraujantys ir gerai sutaria su kitais gyvūnais. Škotų nulėpausiai ir stačiaausiai yra taikūs, retai elgiasi dominuojančiai ir niekada nebūna agresyvūs.
Škotukai mėgsta saikingai pažaisti, fiziškai yra pakankamai judrūs, bet niekada nebūna įkyrūs. Škotų nulėpausiai ir stačiaausiai „kalba“ pusbalsiu. Jų tylų miaukimą kartais net sunku išgirsti. Beveik niekada nepamatysite škotuko pykstančio. Bet jei kada tai atsitiks, tai pamatysite tokią snukučio išraišką, kuri jums sukels saldų juoką. Škotukai iš vis, matyt, nežino, kaip nagus ir dantis naudoti kaip ginklą. Jei škotuką ir laikyti ant rankų prieš jo valią, jis įsitemps, įsispirs kojomis ir tokiu būdu protestuos – taigi įbrėžti gali tik netyčia. Žinoma, tai nereiškia, kad esant rimtam atvejui, jis negalėtų ar nenorėtų pastovėti už save.
Škotų nulėpausiams ir stačiaausiams nebūdingas ekscentriškumas. Kad katytė būtų laiminga, jai reikia švarios aplinkos, pakankamai maisto ir, visų pirma, šeimininko simpatijos. Kadangi škotukai prisiriša prie šeimininko, o ne prie aplinkos, jie labai gerai jaučiasi ir svetimose vietose, – svarbu mylintis šeimininkas šalia.
Škotukai neretai įsitaiso ant užpakaliuko, užpakalines galūnes ištiesia į priekį, priekines letenas susideda ant pilviuko ir atsisėda kaip žmonės. Tuo pačiu su malonumu gali švelniai atsiremti į fotelio atlošą ar šiaip į kokią kitą atramą. Vaizdas ypatingai juokingas. Kita šypseną kelianti škotukų poza „švilpikas“ jie atsistoja ant galinių letenėlių, priekines letenėles sulenkia prie savęs, tokioje pozoje jie atsipalaiduoja… nors gali pasirodyti, kad tiesiog žvalgosi.
Taigi, mielos, ramios ir keliančios šypseną. Tokios jos Škotų nulėpausių ir stačiausių veislės katės.


Škotų nulėpausių kačių standartas pagal CFA:

Taškų skalė:

Kūnas 10 balų
Uodega 15 balų
Galva 15 balų
Ausys 30 balų
Akys 15 balų
Kailio tekstūra ir spalva 10 balų
Būklė 5 balai

Bendras apibūdinimas:

Škotų nulėpausė (Scottish Fold), SFSGalva – kaukolė apvali, masyvi, plati su tvirtu smakru. Nosis trumpa, plati ir tiesi. Nosis lanksčia linija, be “stopo”, pereinanti į aukštą kaktą. Pilni ir tvirti žandai.
Ausys – mažos, užlinkusios į priekį, su lengvai užapvalintais galiukais, nukreiptais į galvos centrą. Išsidėsčiusios plačiai viena nuo kitos, prigludusios prie galvos.
Akys – didelės ir apvalios. Pakankamai toli viena nuo kitos. Akių spalva derinti prie kailio spalvos.
Kailis – kailis trumpas ir labai tankus, ne prigludęs prie kūno. Dėl pakankamo poplaukio kailis yra lyg pliušinis, bet ne gauruotas, traškus.
Kailio spalvų įvairovė – pripažįstamos visos spalvos bei “color point” spalvos.

Trūkumai:
• Nelankstumas bet kurioje uodegos dalyje yra labai didelis trūkumas;
• Ausys pakilusios nuo galvos (neprigludusios);
• Profilis su ryškiu “stopu”.

Veislyno "Fluffylazybones"  škotų stačiaausis Silver Wind Vegas, pasaulio čempionas

Veislyno "Fluffylazybones" škotų nulėpausė Luxury Naomi, čempionė.

Veislyne gimusi Vegas ir Naomi dukra, škotų stačiaausė Jasmin